Doğa için Ses Ver!

DOĞA İÇİN SES VER

Son Dakika!
“Belgrad Ormanı üzerine 10 yıldızlı Belgrad Rezidans kuruluyor!”
“Manyas Gölü Kuş Cenneti havaalanına dönüştürülüyor!”
“Datça’nın son koyu da betona teslim!
“Sarıkamış Ormanları otoban kurbanı! Karslılar HGS’nizi aldınız mı?”
“Son bozayı ülkeyi terk etti.  Kısmetini Gürcistan’da arayacak!
“Allı turna bir daha bizim ele gelmeyecek!
“Foklar Yunanistan’a kaçtı! Dış İşleri alarmda!”
“4610’uncu HES de Rize’de faaliyete geçti, denize ulaşan akarsuyumuz kalmadı!

Bu haberlerin gelecek yıl gazeteleri süslemesi işten değil. Türkiye’nin yüzlerce yıldır gözünden sakındığı ormanları, kıyıları, yaylaları, gölleri artık tek bir kararla imara açılabilecek, rant kurbanı olacak. Foklar, ayılar, turnalar artık Türkiye’de barınak bulamayacak. Atatürk Orman Çiftliği, Belgrad Ormanları gibi tarihe ve halka mal olmuş koruma alanları tek bir imza ile satılabilecek, kapılarını halka kapatabilecek.

Nasıl mı?
“Tabiatı Koruma” adı taşıyan bir kanun tasarısı Meclis gündeminde.  76 çevreci örgüt ve yüz binler endişe içinde. Her ne kadar Kanun’un adı Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma olarak geçse de kanun maddeleri doğamızı korumaktan çok, onu sınırsızca kullanımın önünü açıyor.  Kanun tasarısı ülkemizin doğal alanlarını geri döndürülemez bir yıkıma sürükleyecek düzenlemeler içeriyor.
Çevre örgütleri bu Kanun’un 2B Yasası’ndan çok daha tehlikeli olduğunun altını çiziyor!

Tabiatı KoruMAMA Kanunu
Bir milli park alanında nükleer santral, doğal sit alanlarımızda HESler, yaban hayatı koruma sahalarımızda oteller… Mümkün mü? Eğer bu tasarı kanunlaşırsa mümkün. Kanun’da geçen ve net bir tanımı yapılmadığı için suiistimale açık olan  “üstün kamu yararı” ifadesiyle mutlak suretle korunması gereken alanlar madencilik, enerji, sanayi, tarım, turizm gibi yatırımlara adeta adres gösteriliyor.

Kanun bu haliyle kabul edilirse bilim insanları, uzmanlar, sivil toplum kuruluşları ve yöre halkı bundan böyle herhangi bir alan üzerinde söz sahibi olamayacak. “Tabiat”ın korunması artık tamamıyla politikacıların insafına kalacak!

SES VER!
Türkiye’nin mücevherlerinin kaderi senin elinde! Kanun 10 gün içinde Meclis’te oylanacak! Suyun, toprağın, ormanın, çocukların ve geleceğin için şimdi harekete geç! Türkiye’nin doğası senindir, sana ait olanı korumak için SES VER!

NASIL SES VEREBİLİRSİN?
1.    Beğen: Facebook’taki Doğa İçin Ses Ver sayfasını “beğen”, arkadaşlarını sayfayı beğenmeye davet et, duyuruları duvarında paylaş.
2.    Katıl: Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasına katıl. http://www.change.org/tabiatkanunu
3.    Takip Et: Twitter’da tabiatkanunu’nu takip et, 15 Şubat 2013 Cuma tüm gün twitter’da #dogaicinsesver temasıyla Tabiat Kanunu konusunda tweet at, görüşlerini takipçilerinle paylaş.

Twitter: @TabiatKanunu
Facebook: https://www.facebook.com/TabiatKanunuIzlemeGirisimi
Web Sayfası: tabiatkanunu.wordpress.com
İletişim için: Hüsrev Özkara, 0 533 394 47 11

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Doğa için Ses Ver!

 1. ismail hoşça dedi ki:

  biz önünde mutlaka avlusu olan bahçeli kerpiç evlerde doğduk,bu beton yığınları bizi boğmuşken doğanın tahrip edilmesi ormanların beton kulelere dönüşmesi suların satılması bu kap kaççı zihniyetin yağmasına devam etmemesi için daha duyarlı yurttaş olmak boynumuza bor
  çtur

 2. Eleni Karyalı dedi ki:

  Sağlıklı nefes almak için Doğanın yeşilliğine. Temiz bir yaşam için kaliteli sulara, kirlenmemiş denizlere. ekilebilir topraklara insan oğlunun her zaman ihtiyacı vardır. Biz bu dünyayı Çocuklarımızdan ödünç aldık, Onlara Tertemiz bir Dünya Doğallığı bozulmamış güzel bir Tabiat Ana bırakmalıyız. Sayın Ali Nasuh Mahruki beye ve ekibini destekliyorum, KKocaman bir İMZA da benden diyorum. Eleni Karyalı

 3. Jumana Tamersoy dedi ki:

  Boyle yazilari okudugum zaman ve tatbikati gordugum zaman, kalbim sikisiyor. Turkiye’yi idare edenler insan haklarini tanimiyorlar maalesef, insanin nefes alma hakki vardir, bos arazi gorunce nasil bunu ranta ceviririz diye dusunuyorlar. Su komsumuz Bulgaristandan biraz ornek alin, bizde camur akan Meric nehrinin onlarin tarafinda kalan kisminda alabalik yetistiriyoirlar. Nehirleri seffaf akiyor, ormanlari gayet kesif yagmur aliyor. Her turlu dogal orman urunu yetisiyor, sulari hic kesilmiyor, heyelan hic duymadim. Bu kadar guzel bir memleketimiz varken onu beton yiginina donduruyoruz. Ne denizdeki, ne ormandaki canliya saygimiz var. Apartman bir memlekete bir kere rant getirir, ama orman bir hazinedir. Bunu anlayabilecek idarecilere ihtiyacimiz var. Maalesef Turkiyeyi collestiriyorlar. Meshur ahci Necip Ustanin kitabinda dunyanin en nadir mantrlarinin Belgrad ormanlarinda yetistigini, truff adli mantarin bu ormanda bulundugunu yazar, simdi oralar sitelerle kapli. Bu guzelim memlekete yazik ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s