Kanun Tasarısı görüşmelerinde Tabiat Kanunu İzleme Girişimi

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı 9 Aralık 2010 Perşembe günü TBMM Çevre Komisyonunda yapılan toplantıyla birlikte Meclis gündemine girdi.

TBMM Çevre Komisyonunda 9 Aralık 2010 Perşembe günü yapılan toplantının amacı çevre alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin yasaya ilişkin görüş ve önerilerinin alınmasıydı. Toplantıya Girişimimiz dışında TOBB, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye Çevre Vakfı, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, Biyologlar Dayanışma Derneği, Tarım ve Kalkınma Vakfı, Tabiat Kanunu İzleme Girişimi, TEMA,  WWF-Türkiye, Greenpeace, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Doğa Derneği ve Kuş Araştırmaları Derneği katıldı. Her bir kuruluş 5 dakika boyunca tasarı hakkında sunum yapma hakkı verildi. Tarım ve Kalkınma Vakfı ve TOBB taslağın ellerine geç ulaşması nedeniyle değerlendirme yapma fırsatı bulamadıklarını ifade ettiler.

Girişimimiz adına sözcümüz Hüsrev ÖZKARA toplantıda 10 dakikalık bir sunum yaparak Girişimimizin yasa tasarısı hakkındaki görüşlerini bildirdi. Ayrıca basın duyurularımız, değerlendirme metnimiz ve katılan kurum listesi de dosya olarak sunuldu.

Girişim sözcümüz ve Tabiat Kanunu İzleme Girişimine dahil olan diğer kuruluşların temsilcileri de sözcümüzle koordineli olarak yasanın öncelikle katılımcı bir süreçle hazırlanmaması ve amacı olmak üzere katılımcılık, koruma statüleri, kurulların yapısı ve işlevi, AB ve uluslararası sözleşmelerin gereklerini yerine getirmemesi, Doğal Sit Statüsünün ortadan kalkması, Tasarının etkili bir korumayı öngörmemesi ve tam tersine yatırımların önünü açması gibi noktaları dile getirdiler ve Tasarının bu haliyle yasalaşmaması gerektiğini vurguladılar.

Muhalefet milletvekilleri, özellikle Tasarının hazırlanış sürecinin katılımcılıktan uzak olmasını eleştirdi ve “Kendin pişir, kendin ye” yasası olarak nitelendirdikleri Tasarıya destek vermeyeceklerini açıkladı.

Komisyona üye olan muhalefet vekilleri yasanın çok önemli olduğunu ancak bu haliyle yasalaşmasına destek vermeyeceklerini belirterek;  bu kadar önemli bir yasayı , sivil toplum örgütlerine 5’er dakika gibi kısıtlı bir zaman vererek tartışmak yerine daha katılımcı bir yaklaşımla Komisyonun STK’lar, akademisyenler ve konunun uzmanlarıyla birlikte  çalışması gerektiğini ifade ettiler.

Yasayı hazırlayan Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da dinleyici olarak katıldığı toplantıda iktidar mensubu Komisyon üyesi milletvekilleri herhangi bir yorum yapmazken, Komisyon Başkanı Haluk ÖZDALGA Ocak ayı içerisinde konunun muhatabı olan kamu kurumlarıyla bir toplantı yapılacağını ve sonra bir dizi başka toplantının devam edecegini söyledi.

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi olarak Komisyon çalısmalarını bundan sonraki süreçte de yakından takip edecek ve Tasarının bu haliyle yasalaşmaması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca, Komisyon Başkanına Ocak ayında kamu kurumlarıyla yapılacak olan toplantıya Girişim olarak katılma ve izleme talebimizi ileteceğimizi ve Bakanlıklar tarafından STKların dile getirdiği konuların nasıl yorumlandığını ve hangi adımları atacaklarını not edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kanun Tasarısı görüşmelerinde Tabiat Kanunu İzleme Girişimi

  1. teoman sayılan dedi ki:

    şiddetle karşıyım, doğanın mahvolması bu hükümetin umurunda bile değil..yeter artık rant kavgası..doğayı kendi haline bırakalım..

  2. gokhan dedi ki:

    Doğayı Korumazsak, ki geç bile kaldık ,bunun hesabını çoçuklarımıza verdireceğiz,,Ve bizleri nasıl anacaklarına karar verin,,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s